top of page

1. Kas gi tas ateities maistas? Ar tai dirbtinis maistas, laboratorijoje sukurtas maistas? Ar tai alternatyva tradiciniam maistui?


Ateities maistas apima inovatyvius produktus ir sprendimus, kurie pakeičia tradicinius maisto šaltinius. Tai gali būti laboratorijose sukurtas maistas, pavyzdžiui, augalinės kilmės alternatyvos (pvz., augalinės „mėsos“ ir pieno produktai) ar 3D spausdintas maistas. Tokie produktai dažniausiai tarnauja kaip alternatyva tradiciniam maistui, siekiant sumažinti išteklių naudojimą, spręsti sveikatos problemas ir mažinti poveikį aplinkai.

 

Ateities maistas orientuojasi į socialiai atsakingą, kūrybišką ir sveikata besirūpinantį vartotoją. Tai naujų, pridėtinę vertę turinčių maisto produktų kūrimas, panaudojant inovatyvias ir tradicines technologijas bei žaliavų šaltinius. Racionalus maisto dizainas leidžia kurti „personalizuotus“ produktus, atitinkančius kiekvieno asmens poreikius, sveikatos būklę, metabolizmą ir mitybos įpročius. Šiuolaikinės technologinės naujovės suteikia galimybę greitai pagaminti aukštos kokybės, tvarius ir saugesnius maisto produktus, o šios technologijos yra būtinos visoje maisto sistemoje — pradedant nuo lauko ir baigiant stalo serviravimu.


Ateities maistas kviečia mus aktyviai mąstyti apie savo ateitį ir pasirinkimus. Tai paskata apmąstyti, kokio maisto norėtume sau ir kitiems, nes viskas, kas buvo sukurta, anksčiau buvo kažkieno vaizduotės vaisius. Galbūt iki šiol gyventume žvakių šviesoje, jei ne išradėjai, kurie inovatyviai pažvelgė į supančią aplinką ir pradėjo tyrinėti.


Iškeltos hipotezės ir idėjos veda mus į priekį. Žemėje gyvena daug žmonių, ir visiems jiems reikalingas maistas. Tačiau turime sugalvoti kūrybingų sprendimų, kad, didėjant žmonių skaičiui, užtektų vietos maistui užsiauginti ar pagaminti. Didėjant taršai, kyla pavojus maisto maistingumui, tad mūsų aktyvus įsitraukimas lems, kokią ateitį sau linkėsime.


2. Kada ir kaip pradėjo vystytis ateities maistas? Kodėl jis reikalingas?


Mūsų iniciatyva Rasmelė nepropaguoja jokios konkrečios maisto gamybos technologijos ar būdo. Kviečiame konceptualiai pažvelgti į ateitį kaip į vaizduotės vaisių. Nors daugelis technologijų jau yra sukurtos, vis dar trūksta idėjų, kaip plačiai jas galėtume taikyti ar kaip šiandieniniai vartotojai galėtų jas priimti kaip palengvinančias jų buitį ar patogiai vartotinas.


Keliame hipotezę: ar valgytumėte mėlyną braškę? Jei taip, kodėl? Jei ne, kodėl ne? Kokios mūsų nuostatos ir įpročiai formuoja mūsų maisto ir valgymo patirties pasirinkimus?


Ateities maisto vystymasis per pastaruosius kelis dešimtmečius sparčiai augo, reaguojant į įvairius globalius iššūkius, tokius kaip populiacijos augimas, klimato kaita, riboti gamtos ištekliai ir socialinės tendencijos, įskaitant tvarumo bei sveikatos sąmoningumą. Pavyzdžiui, mokyklų maistas dažnai kritikuojamas dėl prastos mitybos, o greitas maistas prisideda prie augančios nutukimo problemos. Ateities maistas siekia spręsti šias problemas, siūlydamas sveikesnius ir tvaresnius sprendimus.

Pavyzdžiui, 3D spausdintas maistas – tai inovatyvi technologija, leidžianti kurti įvairias formas ir struktūras, suteikiant ne tik estetinį patrauklumą, bet ir galimybę tiksliai pritaikyti maistą tam tikroms dietoms, taip užtikrinant sveikesnį pasirinkimą.


Palyginus su tradiciniu maistu, kuris dažnai reikalauja daug išteklių (vandens, žemės) ir sukelia aplinkosauginių problemų, ateities maistas yra efektyvesnis, draugiškesnis aplinkai ir gali būti sveikesnis dėl tikslaus maistinių medžiagų suderinimo.


3. Kuo naudingas ateities maistas planetai? Vaikams?


Ateities maistas gali padėti spręsti ekologines problemas, nes jo gamyba reikalauja mažiau žemės, vandens ir energijos, taip pat sumažina anglies dioksido išmetimą. Vaikams šie inovatyvūs maisto sprendimai siūlo sveikesnes alternatyvas, kurios gali pagerinti jų mitybą ir skatinti sąmoningesnį požiūrį į maistą. Ateities maistas taip pat gali padėti vaikams geriau suprasti aplinkosaugos klausimus ir paskatinti sveikesnius mitybos įpročius. Ateities maistas gali būti sutaupyti laiko ir leisti vaikams žaisti!


4. Kaip ateities maisto tekstūra, skonis skiriasi nuo įprasto maisto? Kuo tai veikia jaunimą?


Ateities maistas dažnai siekia atkartoti tradicinio maisto tekstūrą ir skonį, todėl jis tampa patrauklus tiems, kurie ieško sveikesnių arba tvaresnių alternatyvų. Pavyzdžiui, augalinės mėsos produktai yra kuriami taip, kad jų tekstūra primintų tikrą mėsą, o laboratorijoje auginama mėsa fiziškai yra identiška tradicinei mėsai.


Ateities maistas yra plati kategorija, apimanti daugybę komponentų. Savo ateities maisto tema kviečiame vartotojus susipažinti su maisto pasaulio pokyčiais ir apsvarstyti, kokios ateities jie norėtų. Rasmelė siekia įgyvendinti savo ateities maisto idėją, todėl prisirišti prie vienos konkrečios technologijos ar būdo nebūtina. Mūsų meniu yra labai platus, kas gali pareikalauti skirtingų technologijų ir sprendimų būdų taikymo.


5. Ar ateities maistas padeda virškinimui? Ar jis tampa patrauklesnis?


Ateities maistas gali būti lengviau virškinamas, ypač kai jis pritaikytas pagal specifinius sveikatos poreikius, pavyzdžiui, vaikams ar žmonėms su virškinimo sutrikimais. Kuriant maistą su 3D spausdintuvu arba naudojant naujas tekstūras, galima pagerinti maisto patrauklumą bei virškinimą, nes tai leidžia pritaikyti individualius sprendimus, tokius kaip maisto tekstūra ir maistingumas.


Virškinimas yra neišvengiamas procesas, leidžiantis mūsų organizmui apdoroti maistą. Tačiau kiekvieno žmogaus organizmas yra unikalus, todėl maistas yra virškinamas skirtingai. Kai kuriuos produktus galime virškinti greičiau nei kitus. Nors tema apie virškinimą gali pasirodyti ne tokia aktuali, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad turėti ką pakramtyti yra būtina, kadangi tai teikia naudos mūsų raumenims ir kaulams.

Kls.
ir
ats.

Klausė ir tekstą parengė: Greta Bertauskytė

Atsakinėjo: Viktorija Eisinaitė ir Veronika Guželytė

bottom of page